доярка

Від корови «Галки» щодоби по 30 літрів молока – здобутки доярки Віри Каушан на Одещині

Багато років потому в колгоспі села Виноградар (ст. Карпове) на території сучасної Роздільнянщини працювала краща доярка тодішнього Біляївського району на Одещині – Каушан Віра Кирилівна. Гортаючи пожовклі шпальти газети «Придністрянська правда» за далекий 1956 рік, ми маємо можливість частково зануритись в ті часи, коли мозолисті руки жінок відігравали важливу роль в господарстві, познайомитись з ударною молочницею аграрного підприємства, яка одна обходила одинадцять корів…

Віра Каушан за результатами надоїв молока з жовтня 1955 по січень 1956 року у 392 літри на одну фуражну корову входить в одинадцятку кращих доярок Біляївського району. Вже у лютому, коренаста жінка бере на себе зобов’язання протягом року надоїти по 4000 літрів молока від кожної корови – це на 950 літрів більше ніж минулого року. І вже спостерігається стрімкий ріст: на середину місяця йде перевиконання плану за групою закріпленого за Вірою рогатого скота у кількості одинадцять голів – від кожної корови вона надоїла 850 літрів молока.

Щоб отримати такі надої справна робітниця старанно доглядає худобу, забезпечує правильну годівлю з урахуванням індивідуальних особливостей кожної із корів, доїть обов’язково з дво-триразовим масажем вим’я. Доярка слідкує, щоб її бурьонки одержували достатню кількість різноманітних грубих і соковитих кормів. Готує для них тричі на день пійло із суміші дерті й макухи, що має в собі достатню кількість білків і є молокогінним кормом.

– Прикро, що приклад мій не наслідують інші доярки, які поспішають після другого доїння корів йти додому замість того, щоб приготувати і в обід пійло для своїх корів, більше приділити уваги догляду за худобою, – пише в районній газеті Віра Каушан.

Щербаков Борис «Облік молока у полі», 1949 р.
Віра Каушан, 1956 рік

Здобувши особисті навички, тваринниця поруч із важким фізичним трудом не стоїть на місці, а додатково вивчає досвід відомих майстрів, зокрема із Вінниччини, Олександри Островської та Мотрі Плахотнюк. Нові знання невідкладно застосовує у своїй роботі та запроваджує всю групу корів на щоденне дворазове доїння. Особливе ставлення до роботи, відданість справі й самонавчання дає змогу стрімко та систематично підвищувати надої молока. Наприклад, від корови «Галки», яка отелилась лише півмісяця потому, доярка надоювала щодоби 30 літрів, а «Мрійка» і «Роза» давали по 25-27 літрів молока. В середньому від своїх корів молочниця одержувала по 20 літрів молока із кожної протягом дня.

За результатами першого півріччя господарського року (жовтень 1955 – березень 1956) Віра Каушан особисто домагається найвищого надою молока в Біляївському районі. Вона стає кращою в рейтинговому списку 12 доярок. Віра надоїла 1900 літрів із відривом від другого результату колеги із її рідного підприємства Янкул Н. у майже 800 літрів. На святкове 1 травня 1956 року – Міжнародний день праці, доярку колгоспу села Виноградар – Каушан Віру Кирилівну внесено на «Дошку пошани» Біляївського району.

– Для мене свято Першотравня цього року – подвійна радість. Насамперед я виконала свої зобов’язання, взяті на честь всенародного свята, надоївши на кожну з 11 корів понад 2400 літрів молока (…) Все це придає мені більшої енергії і я віддам всі сили, щоб примножити своєю працею багатство рідної Батьківщини (…) Досягнуті за 7 місяців господарського року в тваринництві успіхи свідчать про те, що порівняно з минулим роком на цей же період я надоїла вже від кожної із закріплених за мною корів майже на 1000 літрів молока більше…, – зазначає доярка Віра Каушан.

Степанов Іван «Трудовий семестр. На фермі», 1955 р.

В довоєнні та післявоєнні роки колгосп в селі Виноградар (ст. Карпове) мав ім’я кровавого диктатора молодої держави СРСР, Сталіна. В період 1946-1965 роки Виноградарська сільська рада територіально підпорядковувалась Біляївському району, а після відповідного Указу Президії Української РСР ці землі перейшли до Роздільнянського району. На кінець листопада 1956 року в селі Виноградар з однієї фуражної корови отримали майже 5,5 тисячі літрів молока. З двадцяти трьох сільськогосподарських підприємств тваринницької групи Біляївського району, колгосп села Виноградар впевнено займає четверте місце по надоях.

Машинне доїння корів масово почали запроваджувати в агропромисловому комплексі півдня України лише у 1970-х роках. До цього часу, вся праця лягала на жіночі руки доярок. Поруч із безпосереднім доїнням рогатої худоби, носінням 40 літрових алюмінієвих бідонів молока, на них також покладаються обов’язки повного догляду за своїми групами корів: напування, годування, прибирання побічних продуктів тваринного походження тощо. Віра Каушан впродовж своєї відданої та важкої роботи, постійно закликала всіх доярок тодішнього Біляївського району наполегливо боротись за збільшення виробництва молока, виходити переможцями в усіх змаганнях…

На світлу пам’ять про трудівників села, їх щоденних здобутків у зміцненні народного господарства одеського краю…

Євген ВОЛОСЄВИЧ
краєзнавець, ГО «Краєвєд»

Опубліковано на сайті ГО “Краєвєд”: 03.10.2022

Поділитись:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Попередній запис В Одеському районі за парти сіли понад 145 тисяч учнів
навчальний Наступний запис У Вигодянській громаді розпочався навчальний рік, для майже 1300 учнів
Закрити

Вигода.Інфо

— медіа, що бере свій початок при створенні першої та єдиної інтернет-спільноти громадської ініціативи, яка своєю чергою об'єднала не лише жителів села Вигода на Одещині, але й з навколишніх населених пунктів.

28 вересня 2023 року "Вигода.Інфо", як онлайн-медіа зареєстровано Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення.

Ідентифікатор в Реєстрі суб’єктів у сфері медіа:

R40-01424

Редактор:

Інформаційний та краєзнавчий проєкт "Жителі села Вигода" був заснований місцевим мешканцем Євгеном Волосєвичем та розпочинає свою історію в одній із соцмереж —

01 листопада 2008 року

Євген Волосєвич, редактор медіа "Вигода.Інфо"

Стрімко з роками росла кількість підписників та різні майданчики представлення спільноти, зокрема Facebook, YouTube, Blogger, Instagram, Viber, WhatsApp та Telegram.

У серпні 2023 року запущено офіційний Вебсайт - vygoda.info/, а до цього інтернет-спільнота зазнає ребрендингу у формат медіа з новою назвою "Вигода.Інфо".

Ми безперебійно працюємо вже 15 років

Кількість фоловерів сягає 17 тисяч

Назва "Жителі села Вигода" та формат інтернет-спільноти зберігся в окремій загальнодоступній групі на платформі Facebook та у месенджері Viber.


Якщо Ви маєте інформацію, пропозиції та запитання - пишіть нам зручним, для Вас способом:

Е-скринька: media@vygoda.info

Fb Messenger: VygodaInfo

Telegram: @evolosevich


Підписуйтесь на нас у соцмережах: