Як підтримати людину із синдромом “вцілілого” – поради психологині
Психологиня Тетяна Єрмолаєва надала свої професійні поради “Як підтримати людину, що має синдром “вцілілого”.
Коли людина втрачає когось із близьких або ж опиняється у ситуації, яка загрожує життю, і стає свідком смерті інших, у неї може сформуватися «синдромом вцілілого».
Така людина знецінює власний негативний досвід, відчуває сором та провину, позаяк вважає, що не доклала зусиль, аби врятувати життя.
«Синдром вцілілого» може бути частиною посттравматичного стресового розладу (ПТСР), та значно частіше причиною є стрес і глибокі переживання. І найбільш дієвою допомогою для тих, хто перебуває у такому стані, є прості слова й турбота близьких.
Відчуття провини може бути одним з багатьох емоційних відгуків на травматичні події і може виникати у людей, які пережили стресові ситуації, включаючи війни та інші травматичні події. Проте, саме відчуття провини не можна однозначно вважати симптомом психічного розладу, зокрема ПТСР. Воно може бути складовою емоційного реагування на події, що порушують звичний спосіб життя та цінності людини.
Для точної діагностики будь-якого психічного розладу, включаючи ПТСР, потрібно звернутися до фахівця – психіатра або психолога. Вони проведуть комплексне обстеження та оцінку симптомів, щоб визначити, чи присутній психічний розлад, і розроблять план лікування або підтримки відповідно до потреб конкретної людини.
Нагадаємо, раніше ми також писали, що психологині Тетяна Сіренко та Наталія Зарецька надали свої професійні поради. Тоді мова йшла, як дібрати правильні слова, для військових з фронту.